To pytanie może być dość absurdalne, ale czy wiesz, dlaczego tak jest? W końcu ktoś musiał kiedyś wpaść na pomysł, aby przestać wymieniać się towarami i raz na zawsze narzucić wszystkim ludziom na danym terenie konkretny sposób płatności. Pieniądze wbrew pozorom nie mają takiej wartości, jaka jest na nich napisana, to w końcu tylko świstek papieru, więc czemu dla wielu z nas są one takie cenne?
Bardzo dawno temu pieniędzy nie było. Prawdopodobnie pierwsze monety i wprowadzone za obopólną zgodą środki płatności zaczęły się pojawiać, kiedy społeczeństwa zaczęły się szerzej organizować. Jednak przed powstaniem państw, gospodarki i organizacji terytorium, trzeba było znaleźć inny sposób na to, żeby wymieniać się towarami. W końcu w jednej wiosce można było uprawiać pszenicę, a w innej zajmować się hodowlą zwierząt. Było to opłacalne, a wymiana nie przynosi nikomu strat. Handel barterowy, czyli najpewniej pierwsza forma wymiany bezgotówkowej, była znana człowiekowi od tysiącleci.
Wybijanie monet czy barter?
Barter z czasem zaczął się nie sprawdzać. Ciężko było oszacować, ile jest warta kura albo krowa, ale na pewno nie były warte tyle samo, więc jak wyrównać taką wymianę? Pieniądze były najlepszym rozwiązaniem. Od teraz gospodarz mógł powiedzieć, że jego krowa jest warte trzy złote monety, a kura co najwyżej jedną, więc ta druga osoba musi odpłacić mu dwie. Tak genialny wynalazek nie ma jednak do końca swojego ojca. Choć możemy zakładać, że to Fenicjanie jako pierwsi posługiwali się środkami pieniężnymi o określonej wartości, to nie znamy żadnego konkretnego nazwiska czy wskazówek. Więcej o istocie pieniądza przeczytamy w serwisie https://gdyniaonline.pl/
Pieniądze się przyjęły i dziś obowiązują w każdym rozwiniętym kraju. Choć wartość walut różni się zależnie od kraju i gospodarki, to praktycznie wszędzie możemy nimi zapłacić. Dziś bardzo ciężko byłoby się obyć bez nich. Każda osoba świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądz ma określoną wartość i jeśli mamy ich dostateczną ilość, możemy kupić dany produkt. W świecie kapitalizmy powrót do wymiany barterowej na szerszą skalę byłby nie tylko bardzo ciężki, ale wręcz niewykonalny, bo jak wtedy zarabialiśmy? Jakie byłoby nasze wynagrodzenie i czy w ogóle dałoby się przeliczyć je na fizyczne obiekty?