Upadłość konsumencka to bardzo poważna sprawa. Może spowodować poważne problemy finansowe dla osoby lub rodziny. Większość ludzi nie wie, że ma prawo do złożenia wniosku o upadłość. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, co oznacza bankructwo i jak ono wpływa na Ciebie.
Jak wygląda proces upadłości konsumenckiej?
Kiedy długi stają się nie do udźwignięcia, często jedynym wyjściem jest upadłość. Aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości należy najpierw złożyć wniosek do sądu. Następnie należy poczekać co najmniej kilka miesięcy na odpowiedź w tej sprawie. Jeśli będzie ona pozytywna, to dłużnik będzie mógł cieszyć się ochroną przed dotychczasowymi wierzycielami. Warto jednak zauważyć, że upadłość to nie błogi stan ochrony przed zobowiązaniami. To przede wszystkim szukanie sposobu na spłacenie wszystkich, dotychczasowych kredytów i pożyczek. Temu też służy drugi etap upadłości, czyli ocena ze strony sądu i nakreślenie planu spłaty wszystkich zadłużeń. Ważną rolę w tym etapie odgrywa syndyk, którego zadaniem jest zarządzanie wszystkimi zobowiązaniami. Ostatnim etapem upadłości jest cierpliwa i nieraz pełna wyrzeczeń spłata zobowiązań.
Kliknij też sceptyk.pl, żeby otrzymywać podobne porady i ułatwić sobie rozwiązywanie nawet najcięższych problemów.
Kiedy jest dobry moment na skorzystanie z upadłości konsumenckiej online?
Faktem jest, że rosnąca liczba zobowiązań może po prostu przygnieść dłużnika. Upadłość konsumencką wprowadza się wówczas, gdy nie jest on w stanie na bieżąco regulować swoich obciążeń finansowych. Dzięki temu osoba ta jest automatycznie chroniona przed wierzycielami, a co za tym idzie – ustala się dla niej odrębny plan spłaty wszystkich istniejących zobowiązań. Skorzystanie z upadłości pozwoli umorzyć część długów, aczkolwiek znaczną część z nich nadal trzeba będzie spłacić. Dzięki opcji online wnioskodawca będzie mógł wejść w stan upadłości bez konieczności odwiedzania siedziby sądu lub adwokata. I to niezależnie od tego, czy osoba ta mieszka w Poznaniu, Warszawie, czy w Krakowie.